Ülser Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Ülser Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ülser Hastalığı

Ülser, sindirim sistemini oluşturan mide, bağırsak ve yemek borusu gibi organların iç yüzeyinde oluşan yaralardır. Ülser hastalığı çeşitleri arasında dil ülseri, oniki parmak bağırsağı ülseri, varis ülseri ve mide ülseri bulunur. Ülser, bulaşıcı bir hastalık değildir. Ülser hastalığının nedeni genellikle Helicobacter pylori bakterisi ve nonsteroidal antiinflamatuar ilaçların (NSAİİ'ler) uzun süreli kullanımıdır. Hijyen kurallarına uyulmayan bölgelerde bu mikrop daha yaygın olarak görülebilir.

Ülser Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Ülser hastalığının belirtileri genellikle kişilerin şikayetlerinden anlaşılabilir. Özellikle geceleri oluşan ağrı, yemek yedikten sonra geçiyorsa kişinin ülser olduğu düşünülebilir. Diğer ülser hastalığı belirtileri şunlardır:
  • Ağrı,
  • Ateş,
  • İştahsızlık,
  • Kusma,
  • Kilo kaybı,
  • Yanma,
  • Ekşime,
  • Kanama,
  • Döküntü,
  • Yara.

Ülser Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Hastanın şikayetlerine yönelik uzman doktorun yapacağı tetkik ve tahliller sonucunda ülser hastalığı teşhisi konur. Teşhis konduktan sonra öncelikle hastanın ağrısını hafifletmeye yönelik tedavi uygulanır. Ülser hastalığına neden olan bakterilerin yok edilmesi için antibiyotik tedavisine başlanır. Ülser hastalığı erken aşamada daha kolay tedavi edilebilir. Kişinin hijyen kurallarına uyarak kendini ve kullandığı malzemeleri dezenfekte etmesi gerekir. Doktorun önerdiği dozda ilaçlar kullanarak ülser hastalığı tedavi edilebilir. İleri seviyede olan ülser hastalığı, o bölgeye yapılacak cerrahi operasyon ile tedavi edilebilir.

Ülser Hastalığının Tedavisi ve Beslenme Önerileri

Ülser hastaları için bağışıklık sistemini güçlendirecek beslenme diyetleri önerilir. Bu diyetlerde daha faydalı ve taze yiyecekler tercih edilir. Ülser hastaları, hayatlarından sigara, alkol, gazlı içecekler, baharatlı yiyecekler, kahve, çay ve aşırı gaz yapan yiyecekleri çıkarmalıdır. Stres, ülser hastalığını tetikleyen önemli faktörlerden biridir. Mümkün olduğunca stresten uzak durmak, ruh ve beden sağlığı için önemlidir. Ayrıca bol miktarda su tüketimi de gereklidir. Sağlıklı günler dileriz.

Ülser Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Koyun Hastalıkları Nelerdir?

Koyun Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Korku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Korku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ruh Sağlığı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ruh Sağlığı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Hırsızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hırsızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Mani Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Mani Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi