Bakteri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bakteri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bakteri hastalıkları, oluşmasına birçok bakteri türü sebep olmaktadır. Bakteriler çeşitli şekillerde insanlara bulaşarak bakteri hastalıklarının oluşmasını sağlarlar. Zararlı bakteriler dokunmayla, solunumla, gıdalarla bulaşabilir. Bakteriler aracılarla birlikte hareket etmektedirler. Tek başlarına hareket edemezler. Patojen olan bakteriler hastalık yapma etkeni taşırlar. Bakteriler şekillerine göre üçe ayrılırlar;

Koklar: Genelde yuvarlak, kahve çekirdekli, oval şekilli bakterilerdir. Gram negatif koklar mukozalarada; gram pozitif olan koklar her organda hastalık yapabilirler.

Basiller: Difteri, dizanteri, tetanos ve tifo hastalıklarının etkenidir. Gram pozitif ve negatif türleri vardır.

Sarmal Bakteriler: Kıvrımlı görüntüye sahiptirler. Hareket yetenekleri bulunmaktadır.

Bakteri hastalıkları Nelerdir?
 • Menenjit: Beyni kaplayan zar iltihabına denir. Bu iltihabın oluşmasına bakteriler sebep olur. Hastalığa yakalanan çoğu kişi kurtulmaktadır.
 • Orta Kulal İtihabı (Otitis Media): Orta kulağın iltihaplanamsı sonucu oluşan hastalıktır. Çocuklarda mikroplar orta kulağa kolayca ulaşabilir. Böylece orta kulakta iltihablanma başlar. Bir miktar geçici işitme kayıpları olabilir. Uygun ilaçlarla tedavi edilebilen bakteri hastalığıdır.
 • Zatürre (Pnömoni): Akciğer loblarınının iltihaplanması ile ortaya çıkar. Virüs, bakteri ya da mantar etkenli hastalıktır. Ayrıca alkol, uyuşturucu maddeleri, sigara ve kötü hayat koşulları zatürreye sebep olabilir.
Diğerbakteri hastalıklarına boğmaca, cüzzam, kedi tırmığı hastalığı, difteri, kalit, şarbon, şigelloz, klamidya hastalıkları örnek verilebilir.

Bakteri Hastalıkları Korunma Yolları

Bakteri hastalıklarındankorunmak amacıyla kaynak, bulaşma yolu ve sağlam kişilerden oluşan üç basamaklı önlemler alınmaktadır.
 • Taşıyıcının bulunması, tedavisi, karantinaya alınması, bildirim ve hayvan rezervuarı kontrollerini ihva eder.
 • Sağlıklı çevre, sterilizasyon, dezenfektasyon, kişisel temizlik, nüfus hareketinin azaltılması gibi önlemler alınabilir.
 • Aşılama, kişisel koruma, kemoprofilaksi, yeterli beslenme, pasif bağışıklama yapmak alınacak önlemlerdir.
 • Doktor kontrolünde olmak şartıyla hastalığa uygun antibiyotik kullanmak.
 • El ve yüz yıkamak bakteri hastalıklardan ve diğer hastalıklarından korunmanın temel önlemlerinden biridir. Ellerimizi temiz tutarak bakterilerin insan vücuduna girmesini azami miktarlara indirmiş oluruz.
 • Evde sıklıkla kullanılan bölgeler temiz tutulmalıdır. Bunlara örnek olarak kapı kolları, masalar, tuvaletler, mutfak. Verilebilir.
 • Su vücudumuzdaki fizyolojik, kimyasal, biyolojik tüm olayların gerçekleşebilmesi için gerekli bir maddedir. Bu yüzden günde en az iki litre su tüketmeliyiz. Günlük yaşamda kullandığımız suyun temiz su olmasına son derece dikkat etmelisiniz. Buna bir tek içme suları için dikkat etmeyiniz diğer kullandığınız sular içinde dikkat etmelisiniz.
 • İnsanlar günlük birçok atık üretirler. Gerek kişisel bakım atıkları olsun gerekse endüstri ve sanayi atıkları olsun birçok atık meydana getiriler. Bu atıklar çevre kirliliğine dolayısıyla bakteri üremesine neden olacağı için beraberinde bakteri hastalıklarının da getirir. Bundan dolayı çöpler çevreye zarar vermeden uygun şekiller de imha edilmelidir.
 • Alınan besinlere de dikkat edilmelidir. Özellikle sebze meyve temizliğine dikkat edilmelidir. Tifo, basilli dizanteri, kolera, çocuk ishalleri, gıda zehirlenmeleri, poliomyelit gibi bakteri hastalıkları genelde enfekte besin ve sudan bulaşır.

Bakteri Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuş Hastalıkları Nelerdir?

Kuş Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beriberi Hastalığı Nelerdir?

Beriberi Hastalığı Nelerdir?

Domates Hastalıkları Yaprak Kuruması Nedenleri

Domates Hastalıkları Yaprak Kuruması Nedenleri

Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarı Humma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarı Humma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Sedef Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Korku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Korku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Hastalıkları Çeşitleri Nelerdir?

Göz Hastalıkları Çeşitleri Nelerdir?