Sivilce Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sivilce Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Hastalığı, en sık rastlanan cilt hastalıklarından bir tanesidir. Genel olarak ergenlik döneminde başlayan ve bazı kişilerde ilerleyen yaşlarda da görülen bir hastalıktır. Derimizi ne kadar temizlesek de sivilce yine de çıkmaya devam etmektedir. Kimileri ufak tedaviler ile sivilcelerden kurtulurken kimileri yıllarca sivilce ile uğraşmaktadır. Ergenlik döneminde %40 oranında sivilce çıkmakta ve dermatologlar tarafından tedavi edilmektedir. Fakat bazı kişilerde 30 lu yaşlara kadar geçmemekte ya da ergenlikte sivilce çıkmayıp ilerleyen yaşlarda karşılaşabilmektedirler. En fazla yüz bölgesinde çıkmaktadır bunun yanında boyun, çene, sırt, kafa derisi, bacak, omuzlarda da çıkmaktadır. Ergenlik döneminde sivilce çıkma sebebi gençlik dönemine geçişte yaşadıkları değişikliklerdir.

Sivilce hastalığı sebepleri şunlardır
 • Hormonlar: Androjen üretimi 10-14 yaşlarında arttığı için sivilcede artmaktadır. Genç kadınlarda ise menstrüel döngü sebebiyle değişen hormonlardan dolayı sivilce çıkmaktadır. Hormonsal değişiklikler sivilce çıkmasını artırmaktadır.
 • Artan sebum üretimi: Yağ bezleri androjenler tarafından uyarıldıktan sonra daha fazla sebum üretmeye başlamaktadır.
 • Folikülün içindeki değişiklikler: Sebum ile temas halinde folikülün tıkanmaktadır. Yani ölü hücrelerle sebum folükülde bir tıkaç oluşturabilmektedir.
 • Bakteri: Bakteri sebum ile beslenir ve aknesi olsun ya da olmasın genel olarak herkesin cildinde bulunmaktadır. Yağ bezi tıkandığında bakteri dahada çoğalır ve sivilce oluşturur.
 • Cilt yapısı: Normal yani akne 'siz bir cilt için dışındaki ölü hücrelerin dökülmesi ve yenilenmesi gerekmektedir. Fakat sağlıksız beslenme, egzersiz yapmama, sigara dumanı ve stres hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesini geciktirmekte ve cilt matlaşarak sivilceler oluşturmaktadır. Siyah noktalar oluşmaktadır.
 • Genetik Faktörler: Sivilce hayatın bir süresinde herkes de görülmüştür. Fakat anne ve baba hayatlarında sivilce problemi ile karşılaştılarsa çocuklarda da sivilce sorunu olabilmektedir.
Sivilce kesinlikle doktor tarafından testler yapılarak tedavi edilmelidir. İleri yaşlarda görülen sivilce hastalığının sebebi ise hamilelik ya da menopoz döneminde değişen hormonal değişikliklerdir.

Sivilce hastalığı için yapılması gerekenler
 • Sivilce bulaşıcı bir hastalık değildir.
 • Sivilce tedavi edilmeyip veya sıkılırsa iz kalma ihtimali çok yüksektir.
 • Yiyeceklerin sivilceyi çoğaltma gibi etkisi bulunmamaktadır.
 • Güneş ışığı kimisi için iyi gelirken kimisi içi ise daha da fazlalaştırdığı durumlar olabilmektedir.
 • Cildin günlük temizliği yapılmalıdır. PH içeren yüz yıkama sabunları ile cildinizi fazla hırpalamadan masaj yaparak yıkayınız.

Sivilce Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Buğday Hastalıkları Nelerdir?

Buğday Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kardiyoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Kardiyoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Şeker Hastalığı Diyeti Listesi

Şeker Hastalığı Diyeti Listesi

Genel Cerrahi Hastalıkları Nelerdir?

Genel Cerrahi Hastalıkları Nelerdir?

Sarı Humma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarı Humma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi