Yılancık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yılancık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Yılancık Hastalığı, deri altına yerleşen bir bakterinin neden olduğu bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Yılancık hastalığına neden amil bakterisidir. Bu bakteri derinin altında kırmızı ağrı ve kırmızı ödemli kabarcık oluşturur. Yılancık hastalığının deri dışında bıraktığı yarattığı etkiler vardır. Yüksek ateş ve titremeye neden olur. Ayrıca vücutta derin hasarlara neden olur. Yılancık hastalığı tehlikeli ve bulaşıcıdır. Özellikle yüzde oluşması durumunda menenjite neden olabilmektedir. Eskiden salgın bir hastalık olan yılancık hastalığı çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Yılancık Hastalığı Neden Olur?

Hastalığın temel nedeni yılancık virüsüdür. Virüsün bulaşma yolları ise farklı olabilir. Genelde vücutta meydana gelen ufak yaralardan içeri girer ve vücuda dağılır. Genelde virüs bacak ve yüz bölgesinde daha çok çoğalır ya da yanağın tek tarafında çoğalır. Güçsüzlük, yetersiz beslenme ve alkol gibi nedenlerde hastalığın daha kolay bulaşmasına neden olur. Ayrıca yılancık hastası olan kişilere temas etmek, öpmek sarılmak ve ortak eşya kullanmak da hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Bunların dışında şeker hastalığı, kemoterapi, kangren, radyoterapi, damar yetersizliği, aşırı kilo, hamilelik, böcek ısırıkları, fil hastalığı ve yaşlılık da yılancık hastalığına neden olabilir.

Yılancık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalıktan tüm vücut etkilenir fakat bacak ve yüz daha çok etkilenir. Fakat belirtileri genelde aynıdır. Yılancık hastalığın belirtileri şu şekildedir;
  • Yüksek ateş ve titreme
  • Deri altında ağrı, yanma ve kaşıntı
  • Baş ağrıları, eklem ağrıları, mide bulantısı ve kusma
  • Deride kabarcıkların oluşması
  • Net bir şekilde belli olan kırmızı benekler
  • Burun ve çene köprüsünde yara
  • Aşırı sinir ve bilinç bozuklukları
  • Lenf düğümü bölgesinde aşırı hassasiyet
  • Kan basıncının birden düşmesi
  • Kalp atış hızının artması
Yılancık Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Her hastalıkta olduğu gibi yılancık hastalığında da erken teşhis önemlidir. Çünkü bu hastalık deride kalıcı hasarlara neden olur. Erken teşhis ile hasarların önüne geçmek mümkündür. Hastalığın teşhisi için deriden bir örnek alınır ve laboratuvar şartlarında incelenir. Yılancık virüsü tespit edilirse buna uygun tedavi süreci başlatılır.

Yılancık Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavisinde ilk amaç yılancık virüsünü yok etmektir. Daha sonra hastayı virüsten korumak ve hastalığın neden olduğu hasarları tedavi etmek diye devam eder. Bu tedavilerde hastanın durumuna göre farklı yöntemler kullanılır. En etkili yöntem ise penisilin tedavisidir. Hastalığın teşhisi yapıldıktan sonra yüksek oranda penisilin ile tedavi başlatılır. Penisilin uygulamasındaki amaç hastalığın ilerlemesini önlemek ve böbrek gibi diğer organlara yayılmasını önlemektir. Yaklaşık 10 gün boyunca penisiline devam edilir. Daha sonra ilaç tedavisine geçilir. İlaç tedavisinde antibiyotik ve kremler kullanılır. Bir süre sonra hastaya ev tedavisi uygulanır ve hastalıktan tamamen kurtulması sağlanır. Son olarak da yılancık hastalığın neden olduğu hasarlar tedavi edilir.

Yılancık Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çölyak Hastalığı Diyeti Listesi

Çölyak Hastalığı Diyeti Listesi

Mesleki Hastalıklar Nelerdir?

Mesleki Hastalıklar Nelerdir?

Diş Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Diş Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kromozom Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kromozom Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Siroz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Siroz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Doku Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Doku Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Uyuyamama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uyuyamama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi