Reyno Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Reyno Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Reyno Hastalığı Nedir?

Reyno hastalığı, el ve ayak parmakları, diz ve dirsek eklemleri, ayak bilekleri, kulak ve kulak memesi damarlarında, burun ve burun kanalı damarlarında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu bölgelerde bulunan damarlarda aşırı derecede daralmalara sebep olan bir hastalıktır. Reyno hastalığı, aynı zamanda başka rahatsızlıklara da sebep olabilir. Neden olduğu hastalık türleri çoğunlukla doku kaybıdır. Diğer bir deyişle Raynaud Sendromu olarak bilinen bir hastalığa sebep olmaktadır. Raynaud Sendromu, damarların içerisinde kalınlaşan bir duvar oluşumuna neden olup, damarların şeklinin bozulmasına ve büzülmesine sebep olmaktadır. Yüksek tansiyon ve migren hastalıklarında kullanılan bazı ilaçlar da bu rahatsızlığın oluşmasına sebep olabilir.

Reyno Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Genellikle kadınlarda ve iklimi soğuk olan bölgelerde görülen bir hastalık çeşididir. Hastalığın atak evrelerinde el ve ayak parmaklarında, burun ve burun kanallarında, kulak ve kulak memesi bölgesinde renk değişimi beyazlanmalar olmaktadır. Oksijen azlığı sebebi ile el ve ayak dokularında üşüme ve uyuşukluk görülmektedir. Parmaklarda mavi, mor şeklinde bir renk oluşur. Ataklar genellikle soğuk altında kalma ve emosyonel stresle başlamaktadır. Soğuğun etkisi altında kalındığı zaman vücut ısı kaybını azaltmak için yüzeysel kan akımı sınırlanacak ve kan akışı derin dokulara yönelecektir. Rahatsızlık sıklıkla 20-30 yaş grubundaki bayanları daha çok etkilemektedir.

Damarlar açılıp, damarlarda kan akışı düzelince kendiliğinden beyaz renklenmeler kaybolur. Parmaklar kırmızı, pembe rengini almaktadır. Eğer rahatsızlık tedavi edilmez ise damarlarda hasar, yıpranma ve damar sertliğine neden olmaktadır.

Reyno Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reyno hastalığından şüphelenildiği zaman hastanın şikayetleri ayrıntılı olarak incelenmeli ve tıbbi tüm araştırmaların yapılması gerekir. Hasta soğuğun etkisi altında kaldığı zaman vücut renk değişikliği gösterdiği zaman teşhis koymak oldukça kolaydır. Bu durumda teşhisi desteklemek için soğuk ve sıcak testleri hastaya uygulanabilir.

Tedaviye başlandığı zaman ilk olarak hastanın soğuk havalarda dışarıya çıkmaması ve sıcak tutacak eldiven, şapka ve giysiler giymesi önerilmektedir. Sigara kesinlikle kullanılmamalıdır. Stresle başa çıkma ve stres kontrolünün yapılması istenmektedir. Damar spazmını artıracak ilaçlardan mutlaka kaçınılması gerekir. Ayrıca egzersiz yapması önerilmektedir.

Uzman bir hekim tarafından verilen rezerpin ve pentoksifilin ilaçları kullanılabilir. Ayrıca problemli olan bölgenin damar spazmını önlemek için cerrahi müdahale yapılabilir.

Reyno Hastalığında Yaşam Tarzı ve Önlemler

Reyno hastalığı olan bireylerin yaşam tarzlarında bazı değişiklikler yapmaları gerekebilir. Bu değişiklikler şunları içerebilir:

  • Soğuk havalarda dışarı çıkmaktan kaçınmak ve sıcak tutacak giysiler giymek
  • Sigara kullanımını tamamen bırakmak
  • Stres yönetimi ve stres azaltma tekniklerini uygulamak
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek

Bu önlemler, Reyno hastalığının semptomlarını azaltmada ve yaşam kalitesini artırmada önemli rol oynayabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar?