Lenf Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Lenf Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Lenf hastalıkları, günümüzde sık karşılaşılan ve önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Lenfatik sistem, bağışıklık sistemine yardımcı olan ve vücudun savunma mekanizmasında kritik rol oynayan bir yapıdır. Lenfatik sistem, yabancı maddelerin, mikroorganizmaların ve tümör hücrelerinin yok edilmesinde görev alır.

Lenf nodları, lenf damarları boyunca ve belirli bölgelerde bulunur. Özellikle boyun, koltuk altı, mezenter ve kasıklarda yoğun olarak yerleşmiştir. Dalak, en büyük lenfatik organdır ve eritrositlerin yıkımında rol oynar. Bu yıkım süreci sonucunda oluşan artık ürünler dalakta temizlenir. Timüs, lenfosit üretiminde önemli bir rol oynar. Tonsiller ise ağız ve burun yoluyla gelen mikroorganizmaları tutar. Tüm bu lenfatik sistem yapılarını etkileyen hastalıklara lenf hastalıkları denir.

Lenf Hastalıkları Nelerdir?

Lenfanjitis

Lenfanjitis, akut enfeksiyon olan bir bölgeyi drene eden lenf damarlarının iltihaplanmasıdır. Genellikle bakteriyel etkenler bu duruma yol açar. Beta-hemolitik streptokoklar ve koagülaz pozitif stafilokoklar en sık rastlanan nedenlerdir. Bakterilerin giriş yeri travma, tırnak batması veya topuk çatlakları olabilir. Lenfanjitisin geliştiği ekstremitede ödem, ısı artışı ve enfeksiyon alanından başlayıp proksimale doğru seyreden çizgi şeklinde eritematöz görünüm tipiktir. Enfeksiyon lenf bezlerine ulaştığında şişlik ve hassasiyet ortaya çıkar. Ayrıca sistemik belirtiler olarak titreme, taşikardi ve yüksek ateş (39-40 derece) ve baş ağrısı görülebilir. Tedavi olarak intravenöz antibiyotik, elevasyon ve ekstremitenin immobilizasyonu uygulanır. Lenfanjitis genellikle ciddi problemlere sebep olmayan bir lenf hastalığıdır.

Lenfödem

Lenfödem, lenf akımına tıkanıklık nedeniyle lenf sıvısının deri altı dokuda birikmesidir. Lenfödem primer ve sekonder nedenlerle gelişebilir. Primer lenfödem; doğumsal, puberte ile çıkan veya 30 yaşından sonra ortaya çıkan şekillerde görülür. Sekonder lenfödem; filariazis, tüberküloz, selülit, neoplazi, radyoterapi ve romatoid artrit gibi nedenlerle gelişebilir. Ekstremitelerde gode bırakan ödem görülür, ancak ağrı ve sıcaklık yoktur. Tedavi olarak ekstremitenin elevasyonu, tuz kısıtlaması, diüretik tedavisi ve elastik çorap kullanılması önerilir. Yürümek ve yüzmek, lenfatik dolaşımı artırdığı için önerilen egzersizlerdir. Tedaviye erken başlamak önemlidir; geç başlandıkça ekstremitenin normal boyutlarına dönme olasılığı azalır. Lenfödem tedavisinde özel masaj uygulamasının da yararlı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle hasta fizik tedaviye yönlendirilir veya fizyoterapistlerle iş birliği yapılarak masaj uygulanır.

Lenf Hastalıklarının Belirtileri

Lenf hastalıklarının belirtileri, hastalığın türüne ve ciddiyetine bağlı olarak değişiklik gösterebilir:

  • Şişlik ve hassasiyet
  • Ödem
  • Ağrı ve ısı artışı
  • Sistemik belirtiler: yüksek ateş, titreme, baş ağrısı, taşikardi

Bu belirtiler, lenfatik sistemde bir sorun olduğunun göstergesi olabilir ve erken tanı ile tedavi edilmesi önemlidir.

Sonuç

Lenf hastalıkları, vücudun savunma mekanizmasında önemli rol oynayan lenfatik sistemin bozulmasıyla ortaya çıkar. Bu hastalıkların erken teşhisi ve tedavisi, hastalıkların ilerlemesini ve ciddi komplikasyonların gelişmesini önleyebilir. Bu nedenle, lenf hastalıklarının belirtilerini tanımak ve zamanında sağlık profesyonellerine başvurmak büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Altıncı Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Altıncı Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zihinsel Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Zihinsel Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Dahiliye Hastalıkları Nelerdir?

Dahiliye Hastalıkları Nelerdir?