Çocuklarda Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Çocuklarda Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda cilt hastalıkları, virüsler, bakteriler, mantarlar ve parazitler gibi çeşitli mikroorganizmaların neden olduğu deri hastalıklarıdır. Aile bireyleri, çocuklarında bu tür hastalıkları gördüklerinde oldukça endişelenirler. Bu tür durumlarda bilinçli olmak ve doğru adımları atmak gerekmektedir. Eğer cilt hastalıkları ağır derecede ise doktor kontrolünden geçilmelidir. Deri hastalıkları çocuklarda sık karşılaşılan bir durumdur ve birçok şekilde kendini gösterebilir. Çocukların yaşı ve cinsiyeti de bu hastalıkların görülme sıklığını etkileyebilir.

Çocuklarda Cilt Hastalıkları Türleri

Pişik:

Hemen hemen her bebekte görülme ihtimali vardır. Bu deri hastalığının en önemli sebebi, çocuğun yapmış olduğu dışkı ve idrarın cildine temas etmesidir. Bu tür hastalığa çocuğun yakalanmaması için annenin emzirme dönemlerinde yediği yiyeceklere ve gıdalara dikkat etmesi gerekmektedir.

Konak:

Çocukların vücudunda sarı ve beyaz kabuklanma olarak görülebilir. Hastalığın en temel nedeni, yağ üretmekle görevli olan hücrelerin daha yoğun çalışmasıdır. Bu hastalığa yakalanan bir çocuğun tedavisi için bebek yağı veya zeytinyağı sürülüp yarım saat vücutta bekletilmesi ve ardından bol su ile yıkanması gerekmektedir.

Doğumsal Lekeler:

Genellikle vücudun bel ve kalça bölgelerinde görülür. Siyah renkli bir leke ile kendini belli eder. Bu tür lekenin omurga üzerinde şişkinlik belirtileri var ise kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır.

Çilek Lekesi:

Vücutta bulunan kan damarlarının genişlemesi ile meydana gelir. Deride kabarık lekeler oluşturabilir.

Egzama:

Bu hastalık en fazla bebeklik ve çocukluk yaş gruplarında görülür. Ailede bulunan astım veya alerjik problemler, çocuklarda da egzama şeklinde kendini gösterebilir. Bu hastalığa maruz kalan çocukta kaşıntılar ve kızarıklıklar meydana gelebilir. Egzama, çocuklarda uyku düzensizliğine ve huzursuzluklara yol açabilir. Bu tür hastalıkların önlenebilmesi için cildin nemli tutulması ve çocuğun bulunduğu odanın nemli bir durumda olması gerekmektedir. Ayrıca kullanılan şampuan ve sabunlara dikkat edilmelidir.

Sivilce:

Bu deri hastalıklarının en fazla görüldüğü yaşlar ergenlik dönemi yaşlarıdır. Bazen bebeklik ve çocukluk dönemlerinde de görülebilir. Bebeklik dönemlerinde oluşan sivilceler hormonal sistemle ilgili sıkıntılardan kaynaklanmaktadır.

Enfeksiyöz Hastalıklar:

Bu hastalıkların temel sebebi virüslerdir. Bakteriler, mantarlar ve parazitler de hastalığa neden olabilir. Bakterilere karşı gelişen enfeksiyonlar, genelde vücutta ve yüzde görülen kızarma ve kabuklu yaralar şeklinde kendini gösterir.

Saç Hastalıkları:

Bu durum az da olsa çocuklarda görülmektedir. En fazla görülen türü, oval şekilli olanıdır. Bu hastalığın birçok sebebi bulunur; stres ve şeker hastalığı en temel sebeplerindendir.

Kurdeşen:

Bu hastalık türü daha çok 10-15 yaş grupları arasında görülmektedir. Hastalığa yakalanan bireyin vücudunun her yerine yayılabilir. Kendini en fazla kaşıntı ve deri kabarmaları şeklinde gösterir. Bu hastalığın en önemli nedeni tükettikleri yiyecekler, ilaçlar ve virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlardır. Ayrıca bu hastalık böceklerin ısırması ile de oluşabilmektedir.

Önleme ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda cilt hastalıklarını önlemek ve tedavi etmek için bazı yöntemler bulunmaktadır:

  • Çocuğun cildini temiz ve kuru tutmak.
  • Doktorun önerdiği kremleri düzenli olarak kullanmak.
  • Çocuğun beslenmesine dikkat etmek ve alerjenlerden uzak durmak.
  • Çocuğun bulunduğu ortamın nem seviyesini kontrol etmek.
  • Hijyen kurallarına dikkat etmek ve sık sık el yıkamak.

Sonuç olarak, çocuklarda cilt hastalıkları sık karşılaşılan bir durumdur ve erken teşhis ve tedavi ile büyük ölçüde kontrol altına alınabilir. Ailelerin bilinçli olması ve doğru adımları atması, çocukların sağlıklı bir cilde sahip olmasını sağlayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Değişik Hastalıklar Nelerdir?

Değişik Hastalıklar Nelerdir?

Güncel

Viral Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Viral Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tiroit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi