Bel Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bel Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bel hastalıkları, bel vücudun arkasında bulunan kafadan başlayarak kuyruk sokumuna kadar olan alana verilen isimdir. Bel vücudu ayakta tutan bir sistemdir. Bu sebep ile meydana gelecek olan bel hastalıkları da yaşamı olumsuz etkileyecektir. Bel içerisinde omurlar, kas yapısı, sinirler, diskleri ile oluşan bir sistemdir. Doğal olarak da böyle bir sistem içerisinde meydana gelecek olan tek bir aksaklık sosyal hayatı da olumsuz yönde etkileyecektir. O yüzden bel ağrıları ya da bel hastalıkları küçümsenmemesi gereken ciddi bir problemdir. İleri evrelere gelen bel ağrıları karşımıza en çok bel fıtığı olarak çıkacaktır. Bel fıtığı ağrının yanı sıra bacaklarda oluşacak olan uyuşma ile kendini belli eden bir bel hastalığı türüdür. Bel hastalıkları dünya da en çok bel ağrısı olarak baş ağrısından sonra gelir.

Bel hastalıkları nelerdir?
  • Kötü huylu bel hastalığı: bu bel hastalığına omurga kanseri adı verilir. Omurga üzerinde oluşan bir hastalık kan yolu ile çeşitleri yerler kadar dolaşır ve geçtiği her yere bu hastalığı bırakır ya da vücudun herhangi bir yerinde meydana gelmiş olan kanser omurgayı etkilemiş olabilir.
  • Skolyoz: Omurganın yan tarafa doğru eğilmesini açıklayan bir bel hastalığıdır. Bu hastalık uzun boylu kişilerde daha fazla görülmektedir. Çok az insanın omurgaları dik vaziyette bulunmaktadır. Sebebi tüberküloz ya da çocuk felci olabilir. Yetersiz beslenme, hormonal dengesizlik de bu bel hastalığının nedenlerinden olmaktadır.
  • Siyatik: Belden aşağıya kadar inen bir bel ağrısıdır. Öncelerden sebebinin kalça kemiğinin iltihaplanması ile alakalı olduğu görüşü vardı. Fakat günümüz de ise nedeni sinirin geçtiği yerlerde tahriş ya da baskı yaratması sonu oluştuğu görüşü savunulur. Kısa zamanda geçecek bir bel hastalığı değildir. Doktor verdiği ilaçlar ve bol yürüyüş ile ağrıları azaltarak tedaviye yardımcı olacaktır. Siyatik bel hastalığının diğer nedenleri ise; hareketsiz yaşam, disk kayması ve disk kayması nedeni ile oluşacak kireçlenme ve diskin yerini tekrar bulamaması, yaşlanma ile omur bozulması, Sürekli olarak aynı pozisyonda durmayı tercih etmek, ani yapılan hareketler ile bele verilecek olan hasar ve omurlar arası disklerin hasar görmüş olmasıdır.
  • Kifoz Hastalığı: Hastanın öne doğru eğri durmasına neden olan bir hastalıktır. Bu bel hastalığında omurga arkaya doğru eğilir. Omzun kambur durmasına neden olur. Bu nedenle insanlara yaşlı görüntüsü verebilir.
  • Lordoz: Omurga kifoz hastalığının tersine ileriye doğru eğrilir. Bu durumda baş geride kalacak şekilde mide dışarı çıkar. Çok nadir görülen bir bel hastalığıdır. Genellikle kırk yaşından sonraki kişilerde görülmez.

Bel Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağız Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Hastalığı Testi Nasıl Yapılır?

Çölyak Hastalığı Testi Nasıl Yapılır?

Hastalık Adları Nelerdir?

Hastalık Adları Nelerdir?

Dolaşım Sistemi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Dolaşım Sistemi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Deri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Deri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı Hastalıkları Nelerdir?

Kaşıntı Hastalıkları Nelerdir?

Hastalık Korkusu Nedenleri?

Hastalık Korkusu Nedenleri?

Şeker Hastalığı Diyeti Listesi

Şeker Hastalığı Diyeti Listesi