Göz Hastalıkları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Göz Hastalıkları Nelerdir?

Göz hastalıkları, sürekli olarak karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer alır. Gözde meydana gelen tüm hastalıklar, göz hastalıkları grubu içerisinde incelenebilir. Görme sağlığı, herkes için büyük önem taşır. En önemli duyu organlarından biri olan göz, oldukça hassas bir organdır. Bu nedenle, göz insanlar tarafından en çok korunan bölgelerden biridir. Bu bölgede oluşan en küçük hastalıklar bile, az ya da çok, görme sağlığını etkileyebilir. Bu gibi hastalıklarda en önemli durum, erken teşhistir. Erken teşhis edilen hemen hemen her göz hastalığı, insanlarda meydana gelebilecek ciddi rahatsızlıkların engellenmesini sağlar. Günümüzde birçok farklı göz hastalığı bulunmakta, ancak bu hastalıkların birçoğu etkilerini hemen göstermez. Özellikle bazı göz hastalıkları, insanlarda ciddi sorunlara neden olabilir ve sıklıkla karşımıza çıkar. Günümüzde birçok insan gözlük kullanmaktadır. Bu durum tam olarak bir hastalık olarak kabul edilmese bile, aslında bir göz hastalığı nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Göz Hastalıkları Hangileridir?

Katarakt

Katarakt, göz bebeği arkasında bulunan doğal merceğin saydamlığını kaybederek görme sağlığının bozulmasına neden olan bir göz hastalığıdır. Katarakt, göz hastalıkları arasında en yaygın görülenlerdendir. Katarakt sorunu olan insanlarda görme, buzlu bir cam arkasından bakılıyormuş gibi olur. Belirtileri arasında çift görme, sık sık gözlük numarası değiştirme ve renklerin matlaşması bulunur. Bu belirtiler katarakt olduğunu düşündürse bile, gerekli testler mutlaka yapılmalıdır.

Üveit

Üveit, gözün iris olarak adlandırılan katmanında meydana gelen iltihaplanma sorunudur. Nedeni çoğu zaman bilinmeyen bu hastalık, arka bölgelerdeki iltihaplara bağlı olarak belirtiler gösterir ve rahatsızlıklara yol açar. Üveit belirtileri arasında uzun süreli alevlenmeler, bulanık görme, göz çevresinde ağrılar, sürekli ışık hassasiyeti ve uçuşan lekeler sayılabilir.

Behçet Hastalığı

Behçet hastalığı, ilk olarak 1937 yılında tanımlanmış olup, büyük ve küçük damarların zarar görmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hastalık eklemlerde de ortaya çıkabilir ancak göz üzerinde de etkilerini gösterir. Behçet hastalığı için gerekli tedavilerin yapılmaması durumunda, kalıcı görme sorunları ortaya çıkabilir.

Presbiyopi

Presbiyopi, yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Bu hastalık, göz hastalıkları arasında önemli bir yere sahiptir. Presbiyopi hastalığı olan insanlarda, yıllar geçtikçe hastalık daha da artacağı için gerekli tedaviler zamanında yapılmalıdır. Presbiyopi belirtileri arasında, 50 cm'ye kadar yakına getirilen bir cismin görülmesinde zorluk yaşanması bulunur. Bu hastalığa sahip olan insanlar, cisim uzaklaştırıldığında daha iyi görebilir.

Glokom

Glokom, halk arasında göz tansiyonu veya karasu hastalığı olarak bilinir. Göz içi basıncının yükselmesi durumuna bağlı olarak ortaya çıkar. Bu basıncın artması, görme sinirlerine zarar verir ve zamanla görme kayıplarına yol açar. Glokom, genellikle 40 yaşın üzerindeki insanlarda risklidir. Belirtileri arasında sabahları baş ağrıları, zaman zaman bulanık görme ve geceleri ışıkların etrafında halkalar görülmesi bulunur.

Keratit

Keratit, gözün ön bölümünde yer alan ve damarsız olan kornea tabakasında meydana gelen iltihaplanmadır. Bu rahatsızlık, genellikle 20'li yaşlarda etkilerini gösterir. Sürekli ilerleyen ve daha büyük belirtilere neden olan keratit, erkenden müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.

Ekstra Bilgiler

Göz hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi, görme sağlığının korunması açısından büyük önem taşır. Göz sağlığınızı korumak için düzenli olarak göz muayenesi yaptırmalı ve belirtiler fark edildiğinde hemen bir uzmana başvurmalısınız.

  • Göz sağlığınızı korumak için yeterli ve dengeli beslenmelisiniz.
  • Düzenli olarak göz egzersizleri yapmalısınız.
  • Bilgisayar ve telefon kullanımında ara vermelisiniz.
  • Gözlerinizi UV ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanmalısınız.

Bu bilgiler ışığında, göz sağlığınızı korumak ve olası göz hastalıklarına karşı bilinçli olmak, yaşam kalitenizi artıracaktır.

Göz Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ala Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ala Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Unutkanlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Unutkanlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Mg Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Mg Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Endokrin Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Endokrin Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Vertigo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Vertigo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kuş Hastalıkları Nelerdir?

Kuş Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Hasta Duası Okunuşu ve Anlamı

Hasta Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Fil Ayağı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Fil Ayağı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi