Fil Ayağı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Fil Ayağı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Fil ayağı hastalığı, tıp literatüründe lenfödem olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık, vücudun lenf sistemindeki bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Lenf ödemi, doğuştan olabileceği gibi, ipliksi ve yuvarlak solucanlar tarafından da insan vücuduna bulaşabilir. Solucanların larvalarının sivrisinekler tarafından alınarak insanlara taşınması ve bu sivrisineklerin insanları sokması sonucu larvalar vücutta lenf sistemine ulaşır. Lenf sistemine ulaşan bu larvalar, lenf damarlarını tıkayarak akışı engeller. Tıkanan bölgelerde şişlikler, ağrılar ve iltihaplanmalar meydana gelir. Bu şişlikler genellikle bel altında kendini gösterir ve görüntü olarak fil ayağına benzetilir, bu nedenle hastalığa fil ayağı hastalığı adı verilmiştir.

Fil ayağı hastalığı, kanserli hastalarda da görülebilir. Kanser hücrelerinin lenf damarlarını tıkaması veya yanlış cerrahi müdahaleler sonucu bu rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Fil Ayağı Hastalığı Belirtileri

Fil ayağı hastalığının en önemli belirtisi, deride ve lenf bezlerinde aşırı kalınlaşma ve büyümedir. Bu durum en çok bacaklar, kollar ve cinsel organlarda görülür. Fil ayağı hastalığının diğer belirtileri şunlardır:
  • Etkilenen bölgenin ten renginde koyulaşma, çatlaklı bir görüntü ve kuruma
  • Halsizlik ve genel sağlıkta gözle görülür bir düşüş
  • Cinsel organlarda büyüme, şişme, ağrı ve yanma
  • Kadınlarda bazen göğüslerde büyüme
  • İdrar yaparken beyazlaşma ve süt kıvamında olması
  • Karaciğerde büyüme

Fil Ayağı Hastalığı Tedavisi

Lenf sistemindeki ödemler, normalde vücutta meydana gelen ödemlerden daha büyüktür. Tanı mutlaka uzman bir hekim tarafından konulmalıdır. Bel altında bulunan şişlikler uzman doktor tarafından muayene edilir ve parmağın dokunduğu yerlerde oluşan çukurlar hastalığın belirtisidir. Zamanla deride kalınlaşma ve renginde koyulaşma meydana gelir. Vücut ısısında yükselme ve öksürük de gözlenebilir.

Tedavi için hastaların hijyenlerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca uzman doktor tarafından cerrahi müdahale ile fazla deriler vücuttan çıkarılır. Kullanılan ilaçlar zamanında ve doktorun verdiği dozlarda aksatılmadan uygulanmalıdır. Tüm bunlardan sonra fizyoterapi tedavisi başlar. Fizyoterapi uygulaması ilaç tedavisi ile mutlaka yapılmalıdır. Fizyoterapi tedavisinde hastanın yapacağı belli başlı hareketler vardır. Bu hareketlerdeki amaç, bacakların yukarıya kaldırılarak kan dolaşımının eskisi gibi sağlanmasıdır. Fizyoterapi tedavi süreci yaklaşık üç veya dört hafta sürebilmektedir. Bu tedavi sürecinde tüm hastaların bandaj takmaları ve sıkı kıyafetler giymeleri istenmektedir.

Bu tedavi süreci hastalar için oldukça zordur. Kişi ağrılarından ve görüntü olarak rahatsız olduğu için evden dışarı çıkmak istemez. Dışarı çıkmayan ve hareketsiz bir şekilde sürekli oturmaktan veya yatmaktan dolayı hastalarda yaralar meydana gelebilir. Yaraların iyileşmesi normal zamanlara göre daha zordur. Çünkü vücuttaki yaralar, kan dolaşımında bulunan oksijen sayesinde daha çabuk iyileşme gösterir. Ancak lenf sistemindeki damarlardaki tıkanıklık nedeniyle yaralar daha geç iyileşmektedir. Üç veya dört haftalık tedaviden sonra fil ayağı hastalığı olan kişilerin ömür boyu kendilerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. En ufak ihmalde dahi hastalık kendini yenileyebilir.

Fil Ayağı Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üreme Hastalıkları Nelerdir?

Üreme Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnek Hastalıkları Nelerdir?

İnek Hastalıkları Nelerdir?

Pankreas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Sistemi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Sistemi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Deli Dana Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Deli Dana Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Lupus Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lupus Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi