Yaşlanma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yaşlanma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlanma Hastalığı, halk arasında hemen herkes tarafından yaşlanma hastalığı olarak bilinen (Progeria) hastalığı çoğunlukla çocuklarda gözlenmektedir. Hem tanısı hem de teşhisi uzmanın yapmış olduğu klasik muayene sonrasında kolaylıkla tespit edilebilen yaşlanma hastalığı nadir bir hastalık olarak görülmektedir. Yaşlanma hastalığı sekiz milyon canlıda bir görülmektedir. Yaşlanma hastalığı olan çocuklar özellikle olgunluk ve üreme dönemine ulaşamadığından dolayı baba ya da anneden geçiş ihtimali bulunmamaktadır. Yaşlanma hastalığının ortaya çıkışı genellikle anne ve babanın kendi yaşına bağlı olan mutasyon dönemi uzmanlar bakımından incelendiğinde en büyük sebepler arasında bağlantı kurulmaktadır. Yaşlanma hastalığı olan kişilerin yüzleri belirgin ve tipik bir hal alır, daha sonra çocukta gerileme ve büyümeme durumu baş göstermektedir. Nadir olarak rastlanılan yaşlanma hastalığı için günümüzde tedavisinin yapılabilmesi için henüz bir aşma kaydedilememiştir. Ancak son yıllarda yaşlanma hastalığı için ortaya konulmuş olan gen tedavisi hastanın geçmişini tam anlamı ile silebilecek bir nitelikte tedavi olduğu düşünülmektedir.

Yaşlanma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
  • Yaşlanma hastalığı olan kişilerin saçlarının bazen belli bir kısmı bazen de tamamı dökülmeye başlamaktadır.
  • Yaşlanma hastalığı olan insanların yüz tipleri çoğunlukla aynıdır, bu nedenle normal olan insanlar arasında yaşlanma hastalığı olan insanlar kolaylıkla seçilebilmektedir.
  • Kafa derilerinin üzerindeki damarlar belirgin olduğu için göz ile bakıldığında kolaylıkla görülebilir, hatta el ile bakıldığı zaman kafa derisindeki damarların şişliği hissedilebilir.
  • Yaşlanma hastalığı olan kişilerin duruş pozisyonları normal insanlar gibi değil sanki bir ata biniyormuş gibi durular.
  • Bu hastaların çene yapıları normal insanların çene yapılarına göre daha küçük ve gelişmemiş bir durumdadır.
  • Yaşlanma hastalığı olan bireylerin çok farklı ve küçük bir burun yapıları vardır, aynı zamanda diş etleri ve dişleri çok zayıftır. Bununla beraber dişlerinde çok belirgin bir renk değişimi söz konusu olurken, dişlerindeki çürüklerde artışlar göze çarpmaktadır.
Yaşlanma Hastalığının Tedavisi Mümkün Müdür?

Bu hastalık için kullanılabilecek olan hiçbir şekilde tedaviye yanıt vermez. Hatta kişinin besin maddeleri ve ek gıdalar ile iyi bir şekilde beslenmesi de yaşlanma hastalığının tedavisinde gerilemeyi ya da iyileştirme söz konusu değildir. Son zamanlarda fareler üzerinde uygulanan "Gen değişimi" ismindeki tedavi insanların üzerinde de kullanılabileceği söylenmiştir. Ancak insanlar üzerinde özellikle yaşlanma hastalığının tedavisi için düşünülen gen tedavisi için henüz kesin olarak bir bilgi bulunmamaktadır. Yaşlanma hastalığının belirtilerinin kişi üzerinde azaltılması ve ardından belirli bir süre geçtikten sonra yaşlanma hastalığının tam anlamı ile ortadan kaldırılacağı şeklinde söylenmektedir.

Yaşlanma Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sistem Hastalıkları Nelerdir?

Sistem Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vitiligo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Vitiligo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Motor Nöron Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Motor Nöron Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hasta Duası Okunuşu ve Anlamı

Hasta Duası Okunuşu ve Anlamı

Metabolik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Metabolik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi