Hırsızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hırsızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hırsızlık Hastalığı, Genellikle kadın dergilerinde çok sıkça rastlanan ve oldukça popüler olan bu sorun kişinin kendisini tutamaması sebebiyle herhangi bir şeyi çalması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Yaşanan bu sorun yani hırsızlık hastalığı tıp literatüründe kleptomani olarak bilinmektedir. Bazı ünlü sanatçılar, artistler ya da birçok tanınmış kimselerde bile hırsızlık hastalığı sorunu gözlemlenmiştir. Bu kimselerin parası olmasına rağmen mağazalarda herhangi bir ürünü çalarken yakalanmışlardır. Bu durum ise yaşanan sorunda bir çelişki ya da gizem olduğunu gösteriyor. Haberi olmadan bir kimsenin malını gizlice almak yani çalmak sorunu sık sık yaşanması halinde hırsızlık hastalığı ortaya çıkmıştır diyebiliriz.

Normal Hırsızlık ile Hırsızlık Hastalığı (Kleptomani) Arasındaki Farklar

Hırsızlık hastalığı bildiğim ya da akla ilk gelen anlamıyla bir mali sahibinin izni olmadan almak durumunun yanı sıra normal hırsızlıktan ayrılan bir yönü bulunmaktadır. Normal hırsızlıkta en temel amaç belirli bir ekonomik kazanç elde etmek olarak bilinir. Oysaki hırsızlık hastalığı yani kleptomani durumunda hasta bireyde para olsa da beğendiği bir malı çalmaya meyil söz konusudur.

Görüldüğü üzere normal hırsızlık ile kleptomani yani hırsızlık hastalığı arasında kazanç anlamında bir fark söz konusudur. Hırsızlık hastalığına yakalanmış kimse için önemli olan şey çalınan malın maddi değeri değildir. Hastanın içinde bulunan ve onu bir nevi kemiren çalma dürtüsü onu bu davranışı yapmaya sevk eder. Kişi bu rahatsızlığın pençesine düştükten sonra artık bir daha çalmadan duramaz.

Hırsızlık Hastalığı Nedeni ve Tekrar Etmesinin Sebebi

Hırsızlık hastalığı olan bir birey çalmış olduğu ürünü ise kullanmaya kıyamaz yani onu saklar. Burada amaç hırsızlık yapıp maddi kazanç elde etmek değil yalnızca bu eylemi meydana getirmektir. Bu yapıldıktan sonra artık kişi kendisini mutlu ve başarılı hissetmeye başlar. Kişi durdurulamayacak bir hisle çalmaya devam eder. Hırsızlık hastalığının sürekli olarak ortaya çıkması ve kendini tekrar etmesinin de en temel sebebi budur. Yani başarılı olma hissidir.

Çalma eylemi başarılı bir şekilde yerine getirilmiş ise kişi o gün huzurlu olarak hayatına devam eder. Aksi takdirde kişi bunalıma girer ve bir şeyler çalmayı daha büyük bir hırsla arzular. Hırsızlık hastalığı eğer kişinin çalmış olduğu ürünü ya da nesneyi saklamak yerine kullanması halinde artık bu durum kleptomani olmaktan çıkar. Normal bir hırsızlık olarak değerlendirilir. Kişi hırsızlık hastalığında başarılı olduğu müddetçe bu durumu yapmaya devam eder. Yakalanması halinde dahi bu durumdan vazgeçmeleri imkânsızdır. Bu sorun için ise hastaların mutlaka Uzman bir psikolog ya da psikiyatra başvurması gerekmektedir.

Hırsızlık Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hastalık Korkusu Nedenleri?

Hastalık Korkusu Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sara Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sara Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İlginç Hastalıklar Nelerdir?

İlginç Hastalıklar Nelerdir?

Bebeklerde El Ayak Ağız Hastalığı Nelerdir?

Bebeklerde El Ayak Ağız Hastalığı Nelerdir?

Gül Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gül Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Burger Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Burger Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ülser Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ülser Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yememe Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Yememe Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi