Çalma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çalma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çalma hastalığı, Tıpta ismi kleptomani olan bu hastalığın hiçbir statüye tabi olmadan herkesimden insanda görülebilen bir hastalıktır. Genel olarak çalma hastalığı olarak bilinen kleptomani ruhsal bir hastalıktır. Bu ruhsal hastalık tek başına değildir. Yapılan araştırmalar sonucunda beraberinde birçok psikolojik hastalık taşıdığı saptanmıştır. Bunlar, takıntılar, kişilik bozukluğu, depresyon, alkol ve uyuşturucu kullanımı, yeme bozukluğu ve cinsel bozukluklardır. Kişi ihtiyacı olmadığı halde bir şeyleri çalma duygusuna ergenlik döneminde başlar. Yaşın ilerlemesiyle birlikte bu durum daha da ciddileşir. O an sadece dürtülere dayalı çaldığı eşyalar aslında kişinin ihtiyacı olmayan çoğu zamanda değeri olmayan şeylerdir. Lakin kişiye verdiği haz ve mutluluk duygusu bir şeylerin yolunda olmadığını gösterir. Bunun bir hastalık olduğunun bilincinde olmamak ve tedaviyi kabul etmemek ciddi sorunlara yol açar. Toplumdan dışlanma ve hırsızlık suçundan ceza almak gibi. Peki kişinin yaptığı bu davranışın istemsizce dürtülerinden mi kaynaklandığını ya da art niyet le mi yapıldığını nasıl anlayabiliriz. Bu davranışlarda bulunan kişi ister kendimiz isterse de bir yakınımız olsun öncelikle dikkatli bir şekilde gözlemlemek gerekir. Bazı ipuçları bize bu davranışın çalma hastalığı olduğu hakkında ipuçları verebilir. Örneğin;
  • Kişinin çalacağı eşyayı çalmak için plan yapmaması ve o anda dürtülerinin yönlendirmesiyle anlık karar vermesidir. (Hırsızlık düşüncesi olan kişiler önceden neyi nasıl çalacağını planlar)
  • Çaldığı eşyayı alabilecek gücü ve parası vardır. (İhtiyacı olduğu için çalmaz)
  • Genelde çaldığı şeyler değersiz ve olsa da olmasa da olur işine yaramaz şeylerdir. (Hırsızlık yapanlar maddi değeri olan şeyleri çalarlar.)
  • Çaldıktan sonra önce anlık bir mutluluk daha sonrasında ise utanç ve pişmanlık duyarlar.
Çalma hastalığı kimlerde görülür?
  • Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür.
  • Çocukluk döneminde yaşanan olumsuzluklardan kaynaklanan bazı ruhsal travmalara maruz kalan kişilerde,
  • Kötü bir çocukluk geçirmiş yeterince sevgi ve ilgi görmemiş,
  • Cinsel istismara maruz kalmış çocuklarda ileri yaşlarda görülme olasılığı yüksektir.
  • Kendini yalnız hisseden hayatında istediği pozisyonda olmayan kişilerde,
  • Dikkat çekmek isteyen içe kapanık kişilerde görülebilmektedir.
Çalma hastalığının tedavisi var mı?

Ruhsal ve psikolojik bir hastalık olan çalma hastalığının tedavisi vardır. Her hastanın psikolojik durumu ele alınarak yapılacak tedavi sonrasında kişi bu alışkanlığının üstesinden nasıl geleceğini öğrenebilir. Uzman psikolog ve psikiyatrlardan oluşan bir ekip ile psikoterapi seansları sayesinde de kişinin var olan sorununa yönelik bir çalışma yapılır. Kontrol edemediği dürtüsel davranışlar ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Çalma hastalığı bulunan kişi tedavisini yürüten Uzman doktor veya doktorlar ile sürekli irtibat halinde olmalıdır. Hissettiği duyguları dürüst bir şekilde paylaşmalıdır. Aksi takdirde toplumdan dışlanma ile yüz yüze gelebilir. Herkes bunu istemsiz yaptığını düşünmeyebilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden doktora gidip şikâyetlerinizi anlatıp yardım almanız gerekir. Kimsenin kimseyi huzursuz ve mutsuz etmeye hakkı yoktur. Yaşanan olumsuz durumların insan ruhunda kalıcı hasarlar bırakmaması temennisiyle sağlıklı günler dileriz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öpücük Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Öpücük Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde 6 Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde 6 Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Hashimoto Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hashimoto Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Sara Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sara Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Depresyon Hastalığı Nelerdir?

Depresyon Hastalığı Nelerdir?