Beta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Beta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Beta Hastalığı genellikle çocuklarda görülen bakteriyel bir hastalıktır. Beta mikrobu boğazda iltihaplanmaya sebep olan bir bakteridir. Oldukça bulaşıcı olan bu rahatsızlık aynı zamanda ağır belirtiler ile seyreder. Daha çok çocuklarda ve gençlerde görülmesine rağmen kimi zaman büyük insanlar da bu hastalığa yakalanır. Beta hastalığı nefes ve temas yoluyla oldukça kolay bulaşır bu sebeple kalabalık ve havasız yerlerde, ayrıca okul ve sinema gibi alanlarda daha sık bulunur.

Beta Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Her boğaz iltihabı beta hastalığı değildir. Beta hastalığının belirgin belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:
  • Boğaz ağrısı
  • Yüksek ateş
  • Yutmada zorluk
  • İştahsızlık
  • Halsizlik
  • Eklemlerde ağrı
  • Bulantı ve kusma
  • Bademciklerde şişme yanında plak görülmesi
Özellikle kış aylarında okul ve sinema gibi kapalı ortamların yeterince havalandırılamaması sonucu daha çok görülmekte ve bulaşmaktadır. Her boğaz ağrısı veya ateş beta hastalığı değildir ve beta hastalığının oluştuğu ancak boğaz kültürü yapılarak anlaşılır. Beta mikrobunu alan kişide hastalık 10 gün içinde ortaya çıkar. Bazı kişilerde beta mikrobu olmasına rağmen hasta olmaz bu kişiler sadece taşıyıcıdır.

Beta Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beta hastalığı bakteriyel bir hastalıktır ve ancak antibiyotik kullanımı ile geçer. Bazı durumlarda penisilin iğnesi gerekli olabilir. Ancak penisilin alerjisi olan kişilerin tedavisi doktor tarafından uygun görülecek çeşitli antibiyotikler ile yapılır. Boğaz kültürü sonucu beta mikrobu görülmüş ise doktorun uygun göreceği tedavi yöntemi ile boğaz ağrısı ve ateş gibi semptomlar 5 gün içinde azalır ve biter ancak bu durumda ilaç bırakılmamalıdır. Beta hastalığında tedavi en az 10 gün sürmektedir. Beta hastalığı yaşayan cocuklar ya da büyükler tedavi başladıktan sonraki 3. Güne kadar kalabalık ortamlara girmemelidirler. Tedaviden sonraki 3. Günden itibaren bulaşıcılık geçeceği için dışarı çıkmakta herhangi bir sakınca yoktur. Beta hastalığı uygun ve düzgün bir şekilde tedavi edilmezse ileriki zamanlarda kalp romatizması ve ateşli romatizma, eklem ve böbrek iltihaplarına dönüşebilir. Beta hastalığı tedavisinde dinlenme, bol sıvı alma, yumuşak gıdalarla beslenme oldukça önemlidir.

Beta Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Unutma Hastalığı Nedeni

Unutma Hastalığı Nedeni

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vajinismus Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinismus Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Nikris Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Nikris Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Balık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Balık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Virüs Hastalıkları Nelerdir?

Virüs Hastalıkları Nelerdir?

Cinsel Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sistem Hastalıkları Nelerdir?

Sistem Hastalıkları Nelerdir?