Haşimato Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Haşimato Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Haşimato hastalığı, özellikle son yıllarda daha fazla duyulan bir hastalıktır. Direk olarak insanlarda tiroidlerle ilgili olan bu hastalık, tiroit bezlerinin iltihaplanmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. İnsanlarda iltihaplanan tiroit bezleri, meydana getirmiş olduğu değişiklikler nedeniyle bu hastalığı ortaya çıkarmaktadır. Günümüz toplumunda %2'lik bir kısımda görülen bu durum başta hormon bozuklukları olmak üzere çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Özellikle kadınlarda çok sık görülen bu durum erkeklere göre en çok kadınlarda görülür. Asıl tam adı "Hakaru Haşimato" olan bu hastalık 1912 yıllarında tam olarak teşhis edilmiş ve resmi olarak bir hastalık kabul edilmiştir. Bu hastalığının adının haşimato olmasının nedeni ise ilk olarak tanımının Japon bir doktor tarafından yapılmış olmasıdır. Ülkemizde özellikle Anadolu Bölgelerinde "Tembel Gelin Hastalığı" olarak bilinmektedir. Bu hastalık nedeniyle insanlar evlilik hayatlarında da çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Özellikle bozulan hormonal denge nedeniyle insanlarda cinsel hayatta da sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Öyle ki bu durum nedeniyle özellikle daha önceki zamanlarda birçok ailenin yuvası bile yıkılmıştır. Günümüzde ise gelişen tıp ile geçiştirici tedaviler uygulandığı için haşimato hastalığı bu kadar ciddi bir şekilde insanlarda sorunlara neden olmamaktadır.

Haşimato hastalığının belirtileri nelerdir?

Bu hastalıkla birlikte birçok zaman ciddi belirtiler ortaya çıkmaz. Genellikle daha sonraki zamanlarda bu belirtiler tam olarak anlaşılabilmektedir. Birçok insanda ilk zamanlarda ortaya çıkmayan şikâyetler daha sonraki zamanlarda etkilerini aniden ortaya çıkararak kendisini göstermektedir. Bu hastalığın belirtileri ise;
  • Sürekli üşüme ve adet düzensizliği: Kadınlarda özellikle her ay görülmesi gereken adet durumlarının düzensiz olarak meydana gelmesi durumu ve ortam sıcaklığı normal olmasına rağmen kişinin üşümesi durumu haşimato hastalığının belirtilerinden biridir. Ancak problem için diğer belirtiler de dikkate alınmalıdır.
  • Kolesterol yükselmesi: Haşimato hastalığı belirtilerinden biri de kişinin normalde sağlığı yerindeyken durduk yere kolesterolün yüksek çıkması ve bu kolesterolün düşürülememesi gibi durumlar önemli belirtilerden biridir.
  • Saç ve cilt kuruması: bu durum tek başına tabi ki haşimato hastalığı belirtisi olmamaktadır. Fakat bu durumla birlikte diğer belirtilerin görülmesi, direk olarak haşimato hastalığının belirtilerindendir.
  • Kalp zarında su toplanması: Direk olarak ilerlemiş olan haşimato hastalığı belirtileri arasında bu durum yer almaktadır. Bunun yanı sıra akciğerde ya da karında su toplanması gibi ciddi durumlarda meydana gelebilmektedir. Genellikle haşimato hastalığına önlem alınmadığında ortaya çıkmaktadır.
  • Hormon dengesizliği: Daha önceden de belirttiğimiz gibi iltihaplanan tiroit bezleri görevini tam olarak yapamaz ve başta cinsel sorunlar olmak üzere birçok farklı soruna neden olur.
Haşimato hastalığının tedavisi nasıldır?

Günümüzde haşimato hastalığı için yapılacak net olarak bir tedavi bulunmamaktadır. Direk olarak tabi ki hastalığın etkilerinin azaltılması için bazı ilaç tedavileri bulunmaktadır. Ancak bu hastalığın tamamen ortadan kalkması için herhangi bir tedavi bulunmamaktadır. Yaygın olarak ortaya çıkan bu hastalık için bitkisel olarak ve tıbbi olarak gerekli olan tedaviler yapılmalıdır. Bu şekilde hastalığın daha ciddi sorunlara neden olması engellenebilmektedir. Bunun için bol bol tahıl ürünleri tüketilerek aynı zamanda vücuda protein kazandırılmalıdır. Bunun için de bol bol et ürünlerini tüketmeniz gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Obezite Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Obezite Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Difteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Difteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ağaç Hastalığı Tedavisi

Ağaç Hastalığı Tedavisi

Denge Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Denge Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kua Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kua Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Domates Fidanı Hastalıkları Nelerdir?

Domates Fidanı Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Akdeniz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi