Baş Dönmesi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Baş Dönmesi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Hastalığı, kişinin dengesini sağlayamama durumudur. Bu durum oldukça sık karşılaşılan durumdur. Hastaların %25'i bu sebeple doktora başvurmaktadır. Özellikle orta ve ileri yaş grubunda görülmektedir. Baş dönmesinin birçok sebebi olabilmektedir. Hastanede yapılacak olan teşhisler ve başvurulması gereken doktorlar kulak burun boğaz, nöroloji, kardiyolojiye başvurulması gerekir. Baş dönmesi kendi başına bir hastalık değildir altında yatan başka bir hastalık bulunmaktadır.

Baş Dönmesi Hastalığı sebepleri nelerdir?
  • Kulağa bağlı nedenler: Özellikle vertigo hastalığından dolayı %70 oranında görülür.
  • Travmalar: Kafasında meydana gelen iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasında aşırı kısıtlayıcı vertigo ile oluşabilen durumlardır.
  • Nörolojik Hastalıklar: Beyin tümörleri, Parkinson hastalığı ve buna benzer hastalıklar sinir sistemini bozarak baş dönmelerini sebep olabilmektedir.
  • Dahili Hastalıklar: Kalp yetmezliği, kalp kapakçığı hastalığı, kalp krizi, kansızlık, ani ve şiddetli su kaybı baş dönmesi hastalığına sebep olabilmektedir.
  • Psikolojik Denge Bozuklukları: Panik atak, depresyon, stres gibi sebepler baş dönmesin sebep olabilmektedir.
  • Enfeksiyon: Gribal enfeksiyonlar sonrası kulak enfeksiyonları gibi sebepler baş dönmesine sebep olabilmektedir.
Eğer ki baş dönmesinin sebebi kulakla ilgili bir hastalıksa kısa sürede tedavisi yapılabilmektedir. Fakat tümör var ise ameliyat yapılması gerekerek tümörün alınması gerekmektedir ya da bazı baş dönmelerine hastalıklarda da ilaç tedavisi uygulandıktan sonra hala geçmedi ise ameliyat gerektirebilmektedir. Anlık baş dönmesine azaltmak için ani hareketlerden kaçınmak gerekir. Ayrıca sabahları yataktan kalkarken ani olarak kalkmamak gerekmektedir. B12 eksikliğine bağlı olarak baş dönmeleri de görülmektedir. Kullanılan bazı ağır ilaçlarında yan etkisi olabilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mesleki Hastalıklar Nelerdir?

Mesleki Hastalıklar Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Zührevi Hastalıklar Nelerdir?

Zührevi Hastalıklar Nelerdir?

Güncel

Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tiroid Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Hastalığı Belirtileri Nelerdir?