Cilt Hastalıkları Çeşitleri Nelerdir?
21 Haziran 2024

Cilt Hastalıkları Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde birçok insan cilt hastalıklarına yakalanabiliyor. Bu cilt hastalıklarının bazıları geçici, bazıları ise kalıcıdır. Bazen bu cilt hastalıkları yüzünden ameliyat olan insanlar da vardır. Bu cilt hastalıklarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu kadar çeşitli olmasına rağmen hastalıkların tedavileri de mevcuttur. Bu yüzden fazla korkmayın ve acilen en yakın uzmanlardan yardım alın.

Gelin bir de bu cilt hastalıkları çeşitlerine göz atalım

Cilt Lekeleri

Cilt lekeleri kendiliğinden geçmemektedir. Bu yüzden tedavisinden yararlanmak gerekir. Ancak bu cilt lekesinin doğru teşhis edilmesi önemlidir. Aksi halde başka sağlık sorunlarına yol açabilir, örneğin yanlış tedavi ilaçları kullanmak gibi. Dolayısıyla herhangi bir leke tedavisi görmek için tedaviye başlamadan önce mutlaka ama mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Bundan sonra tedavinin planlaması yapılır ve tedavi yöntemlerine başlanır.

Benler

Genellikle ben olarak adlandırılan siyah noktanın 0.5-0.6 cm gibi bir büyüklüğü vardır. Ancak bu benler zamanla büyür ve bu benleri aldırmadığınız takdirde kişide başka sağlık sorunlarına neden olabilecek mikroorganizmalar bulunabilir. Bu benler kısa süreli ameliyatlarla alınır ve hiçbir şekilde kanama olmaz, kişinin hissetmesi dahi yoktur. Ancak bu benlerin fazla zararı bulunmamaktadır.

Mantar

Birçok insanda görülen mantar, kişinin ayağına çok zarar vermektedir. Mantarlar yaşayan mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar ölmedikçe mantar problemi devam eder. Mantar bulaşıcıdır, ancak grip gibi hava yoluyla değil, kişinin şahsına ait araçları kullandığı zaman bulaşır. Mantar, kişinin ayağında şiddetli ağrılara, şişme ve kızarıklığa neden olur. Mantarın birçok tedavi türü vardır. Kişi bu tedavileri olmadıkça mantardan kurtulamayacaktır.

Egzama

Egzama, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve kabarcıklarla karakterize edilen kronik bir cilt hastalığıdır. Genetik faktörler, alerjenler ve stres gibi çeşitli etkenler egzamanın tetiklenmesine neden olabilir. Tedavide genellikle kortikosteroid kremler ve nemlendiriciler kullanılır. Ayrıca, egzama hastaları ciltlerini tahriş edebilecek maddelerden kaçınmalıdır.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin hızlı bir şekilde birikmesi sonucu oluşan pullu ve kırmızı plaklarla kendini gösteren kronik bir cilt hastalığıdır. Bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar sedef hastalığının gelişiminde önemli bir rol oynar. Tedavi seçenekleri arasında topikal tedaviler, fototerapi ve sistemik ilaçlar yer alır.

Akne

Akne, ciltte yağ bezlerinin aşırı aktif hale gelmesi ve gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan bir cilt hastalığıdır. Genellikle ergenlik döneminde başlar ve hormonlardaki değişiklikler, genetik faktörler ve yanlış cilt bakım ürünlerinin kullanımı akneyi tetikleyebilir. Tedavi seçenekleri arasında topikal kremler, oral antibiyotikler ve lazer tedavileri bulunmaktadır.

Bu cilt hastalıkları çeşitleri, yalnızca bazı örneklerdir. Bunun gibi birçok cilt hastalığı çeşidi bulunmaktadır. Bizden size öneri, böyle bir cilt hastalığıyla karşılaştığınız durumda ilk gideceğiniz yer bir cilt doktoru olmalıdır. Aksi takdirde, başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu başka sağlık sorunları, çok şiddetli derecede hızlanabilir ve kişiye aşırı derecede zarar verebilir.

Cilt Hastalıkları Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Hastalıkları Nelerdir?

Göz Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Ayak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Cerrahi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cerrahi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi