Tiroid Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Tiroid Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Tiroit hastalıkları; endokrin kliniği tarafından takip edilen bir hastalık türüdür. Ülkemizde tiroit hastalarının sayısı oldukça fazladır. Özellikle son yıllarda bu sayı katlanarak artış dahi göstermektedir. Tiroit boynun ön kısmında bulunan ve yapısı itibariyle kelebeği andıran salgı bezlerine verilen isimdir. Bu salgı bezleri sayesinde salgılanan hormon vücutta yer alan birçok organın işlevlerini düzenli olarak yerine getirmesine katkı sağlamaktadır. Tiroit bezlerinin düzenli ve dengeli çalışmasını sağlayan organ ise beyindir. Beyinden alınan komut sayesinde tiroit adı verilen organ salgı üretme işlemini gerçekleştirmektedir. Tiroidin yeterli düzeyde hormon salgılaması insan sağlığı açısından çok büyük önem taşır. Tiroidin gerektiğinden eksik salgılandığı durumlarda veya fazla salgılandığı hallerde bazı sağlık sorunlarını yaşanılması da kaçınılmaz bir hal alır. Tiroit tarafından salgılanan salgı miktarı ya da tiroidin fiziki yapısına bağlı olarak birçok tiroit hastalığı meydana gelebilir. Bu hastalık türleri ve genel özellikleri aşağıda sıralanmaktadır.

Tiroit hastalıkları çeşitleri nelerdir?

En yaygın olarak görülen tiroit hastalıkları hipertiroidiiiiiiiii, hipotiroididir. Bu iki hastalık türü de salgılanan hormon miktarına göre belirlenir. Tiroit organının kendi yapısına bağlı olarak oluşan tiroit hastalıkları daha ağır şekilde seyreder. Bu hastalıklara örnek vermek gerekirse tiroit kanseri, tiroit iltihaplanması ve tiroit nodülü olarak sayılabilir. Bu 3 hastalık türü de genellikle tıbbi görüntüleme cihazı kullanılarak teşhis edilir. Bu cihazlar ultrason, tomografi, sintigrafi gibi malzemelerdir. Ayrıca çok ilerlemiş vakıalar için mutlaka biyopsi alınması gerekir.
  • Hipertiroidii: Hipertiroidii organ tarafından salgılanan hormon düzeyine bağlı olarak oluşur. Hipertiroidii halinde salgılanan hormon miktarı vücudun ihtiyaç duyduğun miktarın üzerindedir. Hipertiroidii hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı klasik bulgularda yok değildir. Bunlar aşırı ve ani kilo kaybı, çok yemek yemeye rağmen kilo alamama, sürekli terleme, sinir, uykusuzluk, ellerde titreme, çarpıntı, heyecan, merdiven çıkarken tıkanma, adet düzensizliği, metabolizmanın çok hızlı çalışmasıdır. Hipertiroidii hastalarının tedavisi için belirli dozda ilaç başlanır. Hastanın belirlenen süre içerisinde iyileşme seyrine girmemesi halinde farklı tedavi yöntemlerinin uygulanmasına geçilir. Bu yöntemler daha çok kalıcı tedaviye yöneliktir. Hipertiroidii hastayı yoran ve yıpratan bir hastalıktır Uzun süre bu şekilde hayatı devam ettirmek hastanın hayat standardını olumsuz yönde etkiler. Bu kalıcı tedavi yöntemlerinden bir tanesi iyot tedavisidir. İyot tedavisi ile vücuda belirli doz ve aralıkta radyasyon verilir. Diğer kalıcı tedavi uygulaması ise cerrahi müdahaledir. Her iki yönteminde birbirine üstünlükleri bulunmaktadır.
  • Hipotiroid: Hipotiroidi ise hipertiroidiiiiiiiiin aksi yönünde seyreder. Hipeotiroid hastalığı yapılacak kan sayımıyla teşhis edilir. En önemli belirtileri aşırı kilo alma, kabızlık, halsizlik, yorgunluk, unutkanlık, psikolojik bunalımlar sayılabilir. Hipotiroidi hastalığının tedavisi için dışarıdan hormon takvisyesi yapılır. Bunun için piyasada satılan hormon ilaçları kullanılır. Bu ilacın kullanımı kadar doğru kullanılması da önemlidir. Sabah aç karnına alınması ve 45 dakika boyunca bir şey yenmemesi gerekir. Tiroit hastalıklarının tedavisi zor olmamakla birlikte düzenli takip gerektirdiği unutulmamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kan Hastalıkları Nelerdir?

Kan Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ateşli Hastalıklar Nelerdir?

Ateşli Hastalıklar Nelerdir?

Arı Hastalıkları Nelerdir?

Arı Hastalıkları Nelerdir?

Kuş Hastalıkları Nelerdir?

Kuş Hastalıkları Nelerdir?

Sinir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kış Hastalıkları Nelerdir?

Kış Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Virüs Hastalıkları Nelerdir?

Virüs Hastalıkları Nelerdir?