Çocuklarda 6 Hastalık Nelerdir?
22 Haziran 2024

Çocuklarda 6 Hastalık Nelerdir?

Çocuklarda 6 Hastalık

Çocuklarda altıncı hastalık olarak bilinen bu rahatsızlık, en çok küçük bebekler ve beş yaş arasındaki çocuklarda görülür. Yüksek ateş en belirgin özelliği olduğu için aileler aniden telaşlanır ve anneler korkuya kapılırlar. Günümüz anneleri bu konuda çok endişelidir çünkü eskiden anneanneler ve babaanneler her şeyi hallederdi. Çocuğun iştahı kesilir ve vücudunda kabarcıklar, kırmızı lekeler oluşur. Doktor kontrolü sağlandığında, bu hastalığın o kadar da korkulacak bir rahatsızlık olmadığını anlarsınız. Bu hastalığa "altıncı hastalık" denmesinin sebebi, kızıl, kızamık, kızamıkçık, su çiçeği ve beşinci hastalıktan sonra döküntülü olan altıncı hastalık olmasıdır.

Çocuklarda 6 Hastalık Belirtileri Nelerdir?

  • Yüksek ateş en belirgin özelliğidir.
  • Ateş neredeyse kırk dereceye ulaşabilir.
  • Altıncı hastalıkta ateş çok yüksek olduğundan havale geçirme riski vardır.
  • Bulantı, kusma, dalgınlık, uykuya meyil ve ishal eşlik edebilir.
  • Gün içerisinde çocuklara yeterli miktarda su içirmek çok önemlidir çünkü susuz kalan vücut kurumaya başlar. Susuz kalan vücut halsiz düşer ve dinçlik kaybolur.

Çocuklarda 6 Hastalık İz Bırakır mı?

Döküntüler vücudun her yerini sarabilir ve görünüş olarak pembe, hafif kızarıklıklar şeklindedir. Büyüklüğü orta büyüklükte bir nokta tanesi kadardır ve üç ila beş gün içinde geçer, herhangi bir iz bırakmaz.

Altıncı Hastalık Nasıl Tedavi Edilir?

Altıncı hastalığın spesifik bir tedavisi yoktur; belirtiler tedavi edilir. Ateş düşürücü ilaçlar kullanılarak yüksek ateş kontrol altına alınır. Çocuğunuzun bol sıvı almasını sağlamak da çok önemlidir. Ayrıca, dinlenme ve hafif, besleyici gıdalar verilmesi iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Altıncı Hastalıktan Korunma Yolları

Altıncı hastalıktan korunma için spesifik bir aşı bulunmamaktadır. Ancak, hijyen kurallarına dikkat etmek, özellikle elleri sık sık yıkamak ve hasta kişilerle temastan kaçınmak önemlidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için dengeli beslenme ve yeterli uyku da korunma yolları arasında sayılabilir.

Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

Eğer çocuğunuzda çok yüksek bir ateş varsa ve bu ateş üç günden fazla sürüyorsa, döküntüler yayılıyorsa ve çocuğunuzda havale belirtileri gözlemliyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız. Ayrıca, çocuğunuzda aşırı halsizlik, sürekli uyuma isteği veya diğer endişe verici belirtiler varsa tıbbi yardım almanız önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Şeker Hastalığı Diyeti Listesi

Şeker Hastalığı Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Güncel

Ağaç Hastalığı Tedavisi

Ağaç Hastalığı Tedavisi

Güncel

Kanama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kanama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi