hastaligi.gen.tr
hastalık

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Deri Ve Zührevi Hastalıklar

Deri ve Zührevi Hastalıklar, ayrı ayrı hastalık özellikleri göstermektedirler. Bulaşma ve etkileşim yolları birbirinden tamamen farklı olsa da bazı belirtileri birbirine benzemektedir. 

Deri hastalıkları: Deri ve derinin üzerinde meydana gelen ve insan vücudunun her bölgesinde görülme ihtimali olan hastalıklardır. Her yaşta ve her cinsteki kişilerin tamamında görülme ihtimali vardır. Bu hastalık vücudun deri kısmında meydana gelebilmektedir. 

Deri ve Zührevi Hastalıkları çeşitleri

Deri hastalıkları çeşitleri

Nasır: Ayak derisinde meydana gelmekte olan ve ağrılı şişkinliklerden oluşur. Parmakların ayakkabı veya farklı cisimler ile sürtünmesinden dolayı meydana gelmektedir. Ayakta durmayı ve yürümeyi zorlaştıran bu deri hastalığı hemen hemen herkeste görülebilmektedir.

Mantar: Temiz ve hijyenli olmayan ortamlardan dolayı bulaşmakta olan bir deri hastalığıdır. Bulaşıcı bir özelliğe sahiptir. En fazla ayak derisinde görülmekte olan bu hastalık havasız ve nemli ortamları sevmektedir. Vücudun hemen hemen her bölgesinde oluşabilir. Kaşıntılara, ağrılara ve deride dökülmelere neden olabilen bu hastalığın ilerlemesi halinde ciddi deri problemlerine yol açabilir. Kişisel eşyaların paylaşımı ve temiz olmayan zemin ile ortamlar nedeniyle bulaşan bu hastalığın tedavisi mümkündür.

Uyuz: Bu hastalığa neden olan faktör eklem bacaklı türünün uyuz böceğidir. Bu böcek deriye yerleşerek oymaya başlar. Deride küçük ve beyaz izler bırakır. Şiddetli kaşıntılara yol açan bu deri hastalığı bulaşıcıdır. Önlem alınmadığı takdirde tüm vücuda yayılır ve ürer. İlaç ve kremler ile tedavisi mümkündür. 

Kurdeşen hastalığı: Deride kaşıntı meydana getiren küçük kızarıklıklardır. Önlem alınmadığı takdirde tüm vücuda yayılabilir. Bu hastalık mukozlarda meydana gelmiş ise oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilir. 

Zona: Bu hastalığa yol açan faktör su çiçeği virüsüdür. Deride döküntü oluşturabilen bu hastalığın bulaşıcı olma özelliği vardır. Vücudun bir bölgesinde su kabarcıkları şeklinde oluşumunu gösteren bu hastalık yüksek ateş ve iştahsızlık ile etkilerini gösterir. 

Uçuk: Çeşitli virüslerin neden olduğu bu hastalık her yaş grubu aralığında görülebilir. Genel olarak dudak ve dudak çevresinde görülmektedir. İltihap şeklinde su birikimleri meydana getirir. Kendiliğinden geçebilen bu hastalık zaman zaman kendini tekrarlar.
Deri Ve Zührevi Hastalıklar

Uçuğun vücutta görülmesi durumunda el ile temastan uzak durulmalıdır ve başka bireylerin teması önlenmelidir. Aksi takdirde uçuk büyüyebilir ve farklı bölgelere bulaşabilir.

Zührevi hastalıklar: Cinsel ilişki yolu ile bulaşan hastalıklardır. Zührevi hastalığı nadirde olsa bazı faktörlerden dolayı da bulaşabilmektedir. 

Zührevi hastalığı çeşitleri

Bel soğukluğu: Bu hastalığa neden olan mikrop genoredir. Cinsel yol ile bulaşan bu hastalık nadiren de olsa başka yollar ile bulaşabilir. Genore mikrobu vücuda girer girmez kendini bir veya iki gün içerisinde gösterir. Bu hastalıkta peniste sarı renkli bir akıntı meydana gelebilir. Bu hastalık erkekler için oldukça tehlikeli bir bir sorundur. Tedavi edilmediği takdirde ilerleyerek testisler ile temas edebilir. Bunun sonucunda kişide kısırlıklar meydana gelir. Kadınlar da ise akıntı genellikle görülmez. 

Bel soğukluğu olmayan akıntı: Bu tür akıntılarda bel soğukluğu oluşmaz. Daha fazla genç erkeklerde görülmekte olan  bu hastalık cinsel yollar ile bulaşmaktadır. Ayrıca idrarda yanma ve idrar yolları kaşıntısına neden olabilir. 

Trikomoniasis: Bu hastalığa neden olan mikrop trikomona ismindedir. Hastalık genellikle kadınlarda görülmektedir. Hastalık cinsel yollar ile bulaşmaktadır ve kadın vajinasında görülmektedir. Erkeklerde ise bu hastalık herhangi bir belirti vermeyebilir. Fakat hastalığın ilerlemesi kısırlığa yol açabilir.

Genital uçuk: Bu hastalık genel olarak herkeste görülebilir. Herpes adlı virüs bu hastalığa neden olmaktadır. Hastalık sadece cinsel yol ile bulaşmaktadır. Bulaşıcı olma özelliğine sahip olan bu hastalık cinsel temas ile başka bir bireye bulaşabilir. Bu hastalığında erkekler için kısırlık tehlikesi bulunmaktadır.

Aıds: Hıv isimli virüs bu hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalık vücuda geçtikten sonra bağışıklık sistemini çökertir. Dışarıdan gelen zararlı virüs ve bakterilere karşı vücut kendini koruyamaz bir hale gelir. Belirli bir tedavisi olmayan bu hastalık ölümcül olarak bilinir.

Deri ve Zührevi Hastalıklar cilt ve cilt derisini olumsuz yönde etkilemektedir.Cildin ve derinin yapısını bozan bu hastalık müdahale edilmede geç kalınır ise hayatı tehlikeler söz konusu olabilir. Bu tip hastalıklarda zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 13.02.2017 13:40:40

Deri Ve Zührevi Hastalıklar Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Deri Ve Zührevi Hastalıklar"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığı, Bir çeşit hareket bozukluğu hastalığıdır. Hastalık beyinde yer alan bazı hücrelerin bozulmasına bağlı olarak meydana gelir. Beyinde depomin üretimini gerçekleştiren hücreler bulunur. Çeşitli nedenlere bağlı ol...

Uykusuzluk Hastalığı

Uykusuzluk Hastalığı, Uyku esnasında uykuyu devam ettirmede yaşanan güçlükler ya da hiçbir şekilde uykuya dalamama sorunu olarak bilinen uykusuzluk hastalığı kişinin olumsuz durumlarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Yaşanan bu s...

Göz Hastalıkları

Göz hastalıkları, sürekli olarak karşımıza çıkan durumlardandır. Gözde meydana gelen tüm hastalıklar, göz hastalıkları grubu içerisinde incelenebilmektedir. Görme sağlığı, herkes için çok büyük önem taşımaktadır. En önemli duyu or...

Leke Hastalığı

Leke hastalığı, Leke hastalığının son zamanlarda daha sık karşılaşılması; artık insanların dış görünüşüne daha çok önem vermesinin sonucudur. Bronz tene sahip olmak isteyenlerin son zamanlarda artması leke hastalığının görülme ola...

Huntington Hastalığı

Huntington hastalığı; halk arasında pek bilinmeyen ancak her kesimde görülebilen bir hastalıktır. Her kesimde görülmesinin sebebi ise çevresel faktörlerin etkili olmamasıdır. Tamamen kalıtsal nedenlerle ortaya çıkan huntington has...

Yalan Söyleme Hastalığı

Yalan söyleme hastalığı, Hayatı boyunca hemen hemen herkes bir veye birden çok kez yalan söylemiştir. Bazen beyaz yalanlar bazende zararsız olduğunu düşündüğümüz pembe yalanlar. Peki hiç hasta olabileceğini düşündünüz mü ? Ne hast...

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, havanın akışının akciğerlere ilerlemesinde problem oluşmasıyla birlikte gittikçe kötüleşen bir rahatsızlıktır. Öksürme, nefes darlığı, göğüs sıkışması ve balgam gibi sorunlar söz konusu bu hast...

Temizlik Hastalığı

Temizlik hastalığı; özellikle bayanların yakalandığı bir hastalık türüdür. Temizlik sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın gerçekleştirilebilmesi için olmazsa olmaz bir değerdir. Tüm dinler temizliğe özel bir önem verir ve bireylerin te...

Kanama Hastalığı

Kanama Hastalığı, diğer bir adı “Hemofili” olan ve kanı pıhtılaştıran etkenlerden faktör 8 ve 9’un eksik olması nedeniyle ömür boyu kandaki pıhtılaşmanın yetersiz kalmasından dolayı, vücutta olası bir yaralanma esnasında kanam...

Sivilce Hastalığı

Sivilce Hastalığı, en sık rastlanan cilt hastalıklarından bir tanesidir. Genel olarak ergenlik döneminde başlayan ve bazı kişilerde ilerleyen yaşlarda da görülen bir hastalıktır. Derimizi ne kadar temizlesek de sivilce yine de çık...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

hastalık, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mart - 2018